Kan jeg pålegges å ta ut ferie når jeg ikke har tjent opp feriepenger?

Alle arbeidstakere har rett til full feriefritid (som etter ferieloven er 4 uker og en dag, og med tariffavtale utgjør 5 uker), uavhengig av om du har opptjent feriepenger eller ikke. Arbeidsgiveren din har imidlertid ikke lov til å pålegge deg å ta ut ferie hvis du ikke har opptjent tilstrekkelig med feriepenger, med mindre begrunnelsen er at kontoret eller avdelingen skal stenges i ferien.

Ferielovens § 5 fastsetter hvilke regler som gjelder for arbeidstakere som ikke har opptjent fulle feriepenger året før ferien skal tas ut. Her står det at arbeidsgiver i enkelte tilfeller vil ha behov for å pålegge fri, for eksempel i situasjoner hvor ferielukking medfører at de øvrige ansatte ikke kan sysselsettes.OSS-ikon Ferie

Les også: Er jeg forpliktet til å ta ut ferie?

Denne bestemmelsen kan altså gi arbeidsgiveren din rett til å pålegge alle sine ansatte å ta ut ferie i for eksempel fire uker ved sommerstenging, også dersom du ikke har full opptjening, så lenge arbeidsgiver på et tidlig stadium gir de ansatte anledning til å innrette seg etter dette. Ferielovens § 6 slår fast at «Arbeidstaker kan kreve å få underretning om feriefastsettingen tidligst mulig og senest to måneder før ferien tar til, såfremt ikke særlig grunner er til hinder for dette.»

Sist oppdatert: 14. januar 2015.