Har jeg rett på permisjon for å reise på kurs, seminar og møter som tillitsvalgt?

Som tillitsvalgt i en arbeidstakerorganisasjon, har BF-tillitsvalgte rett til permisjon i henhold til hovedavtalen. Tillitsvalgte har også rett til permisjon for å forhandle, og for å delta på kurs.

Rollen som tillitsvalgt. .Bestemmelser om tillitsvalgtes rett til permisjon finner du i hovedavtalen, i KS-avtalens Del B § 3-5 (rett til å delta på møter) og § 3-6 (rett til å delta på opplæringstiltak), samt i statens § 34.

Det skal innvilges permisjon med lønn for å utføre tillitsverv.

Les også: Har jeg rett til å utføre tillitsvalgt-oppgaver i arbeidstiden?

Det er gjerne permisjonssøknaden din som gjelder som dokumentasjon for arbeidsgiver (fravær/bytte av arbeidssted og kostnad). Du må derfor fylle ut skjema for alle reiser ved en slik permisjon.

Sist oppdatert: 24. mai 2016.